×

قیمت انواع سمعک ها چگونه تعیین می شود؟

یکی از معروف ترین و متداول ترین سؤال هایی که همیشه در خرید یک کالا پرسیده می شود در مورد قیمت آن است و مسئله ی سمعک ها هم از این قاعده مستثنی نیست.
در تعیین قیمت سمعک ها یکی از اصلی ترین موارد، برند سمعک می باشد که بر اساس این برندها معمولاً قیمت گذاری می شود و در حال حاضر انواع سمعک ها با برندهای مختلف و همچنین قیمت های مختلف در بازار عرضه می شود.
برای مطلع شدن از قیمت دقیق سمعک ها بهتر است که به سایت هر برند مراجعه کنید و علاوه بر دیدن قیمت، مشخصات آن را هم مطالعه نمایید.

در ادامه به اختصار عوامل مهمی که قیمت سمعک را تحت تاثیر خود قرار می دهد بیان می کنیم.

قیمت سمعک

عوامل موثر در قیمت و انتخاب سمعک

 تکنولوژی سمعک

 میزان و نوع کم شنوایی

 سن فرد کم شنوا

 استفاده از یک یا دو سمعک

که در ادامه به اختصار توضیح می دهیم:

تکنولوژی سمعک

از جهت تکنولوژی سمعک ها به چهار دسته آنالوگ ،دیجیتال،دیجیتال هوشمند، هوشمند وایرلس تقسیم می شوند.
سمعک های آنالوگ بعلت داشتن تکنولوژی ساده تر جزء ارزانترین سمعک ها هستند و سمعک های هوشمند وایرلس بعلت دارا بودن تکنولوژی و قطعات پیچیده تر جزء گرانترین سمعک ها هستند. در واقع هرچه تکنولوژی سمعک بالاتر باشد بالطبع قیمت آن نیز بیشتر است.

میزان و نوع کم شنوایی

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت سمعک میزان و نوع کم شنوایی بیمار است. در کم شنوایی های شدید و عمیق باید از سمکهای سوپر پاور(خیلی قدرتمند) استفاده شود که انتخاب سمعک را محدود کرده و از جهت قیمت ممکن است در بعضی برندها این نوع سمعک ها گرانتر باشد. در انواع کم شنوایی،کم شنوایی انتقالی محدوده انتخاب را بالاتر برده و میتوان از سمعک های متنوعی استفاده کرد. در کم شنوایی حسی عصبی، شکل کم شنوایی (در فرکانس های بالا،در فرکانس های پایین،در تمامی فرکانس ها) نیز در قیمت سمعک و انتخاب تکنولوژی آن موثر باشد.

 

 

 

سن فرد کم شنوا

سن فرد کم شنوا نیز می تواند در تعیین قیمت سمعک موثر باشد، در کودکان و نوزادان به خاطر زبان آموزی و توانبخشی مربوط به آنها بهتر است از سمعک هایی استفاده شود که تکنولوژی بالاتری داشته باشند و طبعا قیمت آنها بالاتر می باشد، برای کسب اطلاعات در مورد سمعک کودکان به بخش مقالات مراجعه نمایید.
در افراد جوان و میانسال که دچار کم شنوایی هستند بسته به شغل و مکان های آموزشی که هستند می توان تکنولوژی مناسب را انتخاب کرد. در افراد مسن که نیاز به ارتباط ساده تری می باشند. می توان از سمعک هایی با تکنولوژی و امکانات ساده تر استفاده کرد که دارای قیمت کمتری هستند.

 استفاده از یک یا دو سمعک

با توجه به نیاز های  شنوایی بیمار اینکه فرد نیاز به یک یا دو سمعک باشد نیز باعث تعیین میزان هزینه بیمار می شود.

قیمت سمعک

گارانتی و خدمات پس از فروش

هرچه میزان گارانتی و خدمات پس از فروش سمعک شامل باطری رایگان و تنظیمات دوره ای رایگان بیشتر باشد می تواند قیمت سمعک را مورد تاثیر قرار دهد

انواع سمعک از نظر تکنولوژی

– آنالوگ: در این نوع سمعک آمپلی فایر از یک چیپ الکترونیکی تشکیل شده است و دارای امکانات تنظیم صدا و کنترل های زیر و بم می باشد این نوع مدار قابلیت پذیرش یک نوع تنظیم در هنگام ساخت را دارد.

– قابل برنامه ریزی: این نوع سمعک ها همان سمعکهای آنالوگ می باشند که تنظیمات آن به وسیله کامپیوتر انجام می شود این نوع مدار قابلیت پذیرش بیش از یک نوع برنامه را دارد

– دیجیتال: در این نوع سمعک سیگنالهای الکترونیکی (آنالوگ) تبدیل به اعداد (علامت های دیجیتال) می شود سپس در قسمت پردازش تقویت و کنترل صدا دقیقا بر اساس برنامه هایی که توسط ادیولوژیت و کامپیوتر در مدار ثبت شده اعمال میگردد.

– دیجیتال هوشمند: این نوع سمعک مدل جدید سمعک های دیجیتال بوده که با اضافه شدن مدارات و میکروفون های جدید و پیشرفته تر شرایط شنیداری بهتری را برای استفاده کنندگان مهیا می کند. هوشمند بودن عبارت است از دانشی که در وسایل و ماشین ها بکار رفته و می توان آنها را وادار به کارهایی کرد که در حال حاضر انسانها آن را صحیح تر و بهتر انجام می دهند. حالا این تعریف را به سمعک ارتباط دهیم .آسیب شنوایی باعث می شود قابلیت های شنوایی انسان کاهش یابد از جمله این قابلیت ها کاهش درک گفتار در حضور نویز و کاهش وضوح فرکانسی و … می باشد. با استفاده از دانش هوشمندی و کاربرد آن در سمعک این قابلیت ها را که در انسانهایی با شنوایی طبیعی وجود دارد را می توان به افراد کم شنوا برگرداند.

– هوشمند وایرلس: این نوع از سمعک ها علاوه بر هوشمندی قادر هستند که با امواج بی سیم و بلوتوث به طور مستقیم با وسایل مختلف الکترونیکی (موبایل،تلویزیون و…) ارتباط برقرار کنند و باعث افزایش کیفیت شنوایی برای افراد دچار افت شنوایی شوند.

در حال حاضر با توجه به نوسانات بسیار زیاد بازار و وارداتی بودن قطعات سمعک، ارائه قیمت دقیق میسر نبوده و قیمتها بر اساس نرخ و به روز اعلام می گردد.