×

سمعک (Hearing Aid) یک دستگاه کوچک پزشکی جهت سیستم شنوایی است که برای بهبود شنوایی و درک گفتار افراد استفاده می شود. گاهی برخی افراد به دلیل کم شنوایی، صداهای طبیعی را آرام تر از بقیه افراد می شنوند، در این صورت استفاده از سمعک به آن ها در برقراری ارتباط با دنیای اطراف و مشارکت فعال در گفت و گو ها کمک خواهد کرد.

تاریخچه سمعک

در طول تاریخ و با مطالعه آن دانشمندان به این نتیجه رسیدن معمولا انسان ها وقتی با مشکل شنوایی رو به رو میشدن از یک ابزاری برای بلندتر کردن صدا استفاده میکردند.

از این ابزار ها می شود از شاخ حیوانات و یا اثر دست خود انسان نام برد.

که با پیشرفته شدن زندگی انسان ها بلندگو ها طبیعی هم پیشرفت زیادی داشته تا وقتی که جهان با به وجود آمدن سمعک ها با قابلیت و فناوری های حتی ضیعف متحول شد.

اولین سمعکهای الکترونیکی بعد از اختراع تلفن توسط آلکساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶ ساخته شد.

امروزه سمعک ها با توجه به نیاز های افراد و شیوه زندگی و افت شنوایی  و ویژگی های فیزیکی افراد ساخته و پردازش می شوند و خوشبختانه باعث راحتی و همچنین شنوایی کاملا طبیعی را در افراد کم شنوا فراهم میکنند.

و در تمام دنیا توسط متخصص شنوایی سنجی تجویز وتنظیم می شوند.

انواع سمعک

سمعکها انواع متنوع و مختلفی دارند که ذکر تک تک آنها از حوصله ی این بحث خارج است. در ادامه به انواع مختصری از معروفترین اشکال سمعک آشنا خواهیم شد.

 سمعک های پشت گوشی(BTE)

این سمعکها در پشت گوش قرار می گیرند و یک لوله ی صوتی کار انتقال صوت را به داخل گوش انجام می دهد.

سمعک ها ی پشت گوشی ظریف ( RIC )

ین مدل سمعک ، در واقع نوعی از سمعکهای پشت گوشیست که البته از نظر فرم و طراحی ، نسبت به پشت گوشیهای مرسوم بسیار ظریفتر بوده و در آنها بجای استفاده از شیلنگهای ارتباط دهنده کیس سمعک با قالب که در سمعکهای پشت گوشی متداول است ، رسیور (بلندگو) سمعک توسط یک سیم بسیار ظریف ( به ضخامت تقریبی موی انسان ) به کیس سمعک وصل شده است.


استفاده از سمعکهای RIC مزایای مختلفی دارد که ذیلا ” به شرح برخی از آنها میپردازیم :
۱. رفع اثر انسداد : بدلیل نوع خاص طراحی این سمعکها و ظرافت رسیور طراحی شده برای آنها ، عملا” مجرای گوش بیمار مسدود نشده و بنابراین ، صداهای بم (فرکانس پایین ) بسیار کمتر تقویت میشوند که این امر ، مانع از پیچش صدا در سر کاربر ، حین استفاده از سمعک میگردد.
۲.بدلیل افزایش فاصله بین رسیور (در مجرای گوش بیمار قرار میگیرد) و میکروفون( که داخل کیس سمعک و در پشت گوش بیمار است)؛ احتمال وقوع فیدبک ( سوت کشیدن سمعک )، به حد اقل می رسد .
۳. این سمعکها بدلیل امکان تمرکز بیشتر بر تقویت فرکانسهای بالا و به حد اقل رساندن تقویت در فرکانسهای پایین ، بهترین و تنها گزینه برای استفاده افرادی هستند که دچار کم شنوایی فرکانس بالا شده اند .
۴. ظرافت و کوچکی : در مقایسه با سایر سمعکهای پشت گوشی ،و بدلیل حذف رسیور از داخل کیس سمعک ،بسیار کوچک بوده و امروزه میتوان آنها را در زمره سمعکهای نامرئی قرار داد.

سمعک های داخل گوشی (ITE)

این سمعکها بر اساس قالب گرفته شده از گوش ، قالب ریزی و تهیه می گردند و داخل لاله ی گوش قرار می گیرند.

iicسمعک غیر قابل مشاهده در کانال ( سمعک نامریی )

کوچکترین سمعک سقارشی در دنیا میباشد. این سمعک کاملا داخل کانال گوش قرار میگیرد پس بنابراین تقریبا نامریی هستند. این سمعک راه حل بسیار مناسب برای افرادی است که یک سمعک بسیار کوچک و با کم شنوایی کم و متوسط دارند میباشد.

CIC

 

تکنولوژی انواع سمعک ها

سمعک ها بر اساس تکنولوژی به دسته سمعک های  آنالوگ ، سمعک دیجیتال ، سمعک هوشمند ، سمعک های فرا هوشمند تقسیم بندی میشوند.

برند های سمعک 

در ایران چندین برند جهانی سمعک موجود میباشد که هر کدام از این برند ها مزیت و معایبی دارند. تعدادی از برندهای معتبر موجود در ایران عبارتند از :

 ویدکس دانمارک، یونیترون کانادا، اتیکن دانمارک، زیمنس آلمان(سیگنیا)، سمعک فوناک، برنافن و …

 

عادت پذیری سمعک

در بیشتر مواقغ کاربران نمیتوانند از تمام قابیلت های سمعک در همان لحظه اول استفاده کنند و نیاز به زمان دارند تا شنوایی با سمعک را عادت نمایند. عادت به سمعک، شامل مراحل زیر میباشد:

تنظیم نهایی و دقیق سمعک

سازگاری با صدای سمعک

تنظیم اولیه سمعک در مراکز شنوایی سنجی انجام می گیرد.

برای افرادی که از سمعک استفاده میکنند تجربه ی شنیدن بعد از مدت ها امکان دارد غیر معمول باشد و نیازمند عادت پذیری مغز به صدای سمعک هستند و شما با یک دوره ی سی روزه کاملا به صدای سمعک خود عادت میکنید