×

اثرات مخرب عدم استفاده از سمعک:

تحقیقات نشان داده‌اند چنانچه کم شنوایی درمان نشود، تاثیرات منفی روی روابط اجتماعی، روحی و شناختی فرد دارد. در حقیقت، افراد کم شنوا ممکن است نتوانند ارتباطات کاملی با دیگران بر قرار کنند، به‌طوری‌که شغل و زندگی شخصی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با گذشت زمان ممکن است منجر به:

 

افسردگی،

 

انزوا و دوری از جامعه

 

 کاهش حافظه

 

واختلال تمرکز و یا حتی بیماری فراموشی شود.

مکانیزم کم شنوایی :

در واقع ، هنگامی که سلول‌های موئی در گوش داخلی آسیب می‌بینند، آنها دیگر ترمیم نمی‌شوند. در این موارد یا مواردی که گوش میانی آسیب غیر قابل درمان و برگشتی می‌بیند، عملا” تنها ترین راه برقراری مجدد ارتباط بیمار با محیط پیرامونش ، استفاده از سمعک مناسب است و سمعک‌ها می‌توانند به میزان بسیار زیادی به بازتوانی شنوایی فرد کمک کنند.

مکانیزم عملکرد سمعک ها :

بطور کلی سمعک وسیله ای برای تقویت صداست .
صدا توسط میکروفون سمعک جمع آوری شده و توسط آمپلی فایر آن تقویت میگردد، سپس این صدای تقویت شده توسط بلندگو (رسیور) به مجرای گوش فرد گسیل میشود.
در سمعکهای دیجیتالی ، میکروفون صدا را به یک تراشه کامپیوتری می‌فرستد، این تراشه بلندی صدا را تنظیم کرده و فرکانس‌های لازم برای بهبود شنوایی فرد را تقویت می‌ نماید .

نقش اودیولوژیست در پروسه تجویز سمعک:

در اینجا این شنوایی‌شناس (ادیولوژیست)، تنها فردیست است که سمعک را به بهترین وجه ممکن و مطابق با نوع و میزان کم شنوایی فرد ، تنظیم می‌کند تا فرد کم شنوا ، بتواند صداهای گفتاری را با کیفیت لازم شنیده و پیامهای گفتاری را به بهترین وجه ممکن، از خلال اصوات تقویت شده توسط سمعک دریافت نماید .


 دریافت مشاوره شنوایی سنجی رایگان و تجویز سمعک

توسط متخصصین معتمد ،

همه روزه بجز دوشنبه و پنجشنبه و ایام تعطیل، تماس با شماره :

۰۲۵-۳۶۶۲۶۱۷۲